Despre noi

Şcoala Gimnazială ,,Naum Râmniceanu” este situată în Comuna Corbi, str. Voicu Corvin, nr. 240, jud. Argeș, având în componență următoarele structuri: Școala Gimnazială Stănești, Școala Primară Corbșori, G.P.N. Stanesti, G.P.N. Jgheaburi.
Şcoala funcţionează în reţeaua şcolară de stat, având personalitate juridică şi autorizaţie sanitară.
În anul şcolar 2022-2023, aici funcţionează clase de elevi si prescolari, împărţite după cum urmează:

• 5 grupe de preşcolari;
  • 2 clase pregătitoare;
  • 9 clase învăţământ primar cu regim normal si simultan;
  • 7 clase învăţământ gimnazial;

Număr elevi si prescolari: 307

Cadre didactice (34), 24 titulare şi 10 cu contract pe perioadă determinată, dintre care:

• 16 cu grad didactic I
  • 9 cu grad didactic II
  •  5 cu grad definitive
  • 4 debutanți
  • 2 cu gradaţie de merit

Personalul didactic auxiliar  şi nedidactic :

•  Secretar
  • Contabil
  • Informatician
  • Bibliotecar
  • Muncitor întreţinere
  • Fochist
  • Persoanal îngrijire

În   cadrul   şcolii  există mai multe laboratoare : ( informatică, biologie şi fizică – chimie), bibliotecă cu  de 13500 volume .

Cele trei terenuri de sport duc la realizarea în bune condiţii a orelor de educaţie fizică şi aduc premizele unor echipe sportive ale şcolii, care vor fi realizate după înfiinţarea asociaţiei sportive.

• Circumscripţia şcolară
Unitatea de invatamantLocalitateaAdresa unitatii de invatamantNumar de clase pregatitoare pentru anul scolar 2022-2023Strazi/adrese arondate
Scoala Gimnaziala ,,Naum Ramniceanu’’ CorbiCorbiCom. Corbi, sat Corbi, str. Voicu Corvin, nr. 2401 clasaCom. Corbi, sat Corbi, jud Arges
Scoala Gimnaziala ,,Naum Ramniceanu’’ Corbi-Scoala Primara CorbsoriCorbsoriCom. Corbi, sat Corbsori, str. Negru Voda, nr. 581 clasaCom. Corbi, sat Corbsori, jud Arges